V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 7 Kwiecień 2019 r.

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 7 Kwiecień 2019 r.

1. Celebrujemy dzisiaj V Niedzielę Wielkiego Postu. Czas Świąt Wielkiej Nocy coraz bliższy. Otwórzmy się na działanie Ducha Świętego i módlmy się by działał w naszym życiu przez słowa, które do nas kieruje w Słowie Bożym i w drugim człowieku.
2. Dzieci przygotowujące się do I komunii św. przychodzą w niedzielę na godz. 12.00 do kościoła parafialnego. Po Mszy św. krótkie spotkanie organizacyjno formacyjne.
3. W Sobotę 13.04.2019 o godz. 17.00 Msza Święta dla kandydatów do bierzmowania i po niej spotkanie dla kandydatów z klas VIII szkoły podstawowej i III Gimnazjum.
4. Dzisiaj 7 kwietnia przed kościołem zbiórka do puszek na kwiaty do Grobu Pańskiego.
5. W Niedziele Palmową przez Hospicjum św. Małgorzaty w Tucholi, przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na potrzeby Tucholskiego Hospicjum. Za pozytywny odzew i złożone ofiary, składamy serdeczne „Bóg Zapłać”. Prosimy również o wsparcie Hospicjum w modlitwach
6. W nadchodzący piątek, zapraszamy wszystkich wiernych do Kościoła by uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. W Niedziele Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich Żali o godz. 17.00. Uczestnicząc w nabożeństwach Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej, można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, przyjęta Komunia Święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego)
7. Radio Maryja zaprasza do uczestnictwa w Misterium Męki Pańskiej w Sanktuarium Matki Bożej w Górce Klasztornej w sobotę 13 Kwietnia 2019r poprzedzającą Niedzielę Palmową. Wyjazd z przed Kościoła Bożego Ciała, Zapisy w biurze Radia Maryja w Tucholi. Tel. 510-662-580.
8. W Niedzielę Palmową (za tydzień) święcenie palm podczas każdej Mszy Świętej
9. Młodzież chcąca wziąć udział w 34 Światowym Dniu Młodzieży w Kościerzynie, który odbędzie się 14 Kwietnia 2019r. zapraszamy do zapisywania się w biurze parafialnym parafii św. Bartłomieja w Tucholi lub przez stronę internetową www.parafiabartlomiej.pl
10. „Bóg zapłać” za wszelką życzliwość, modlitwy i składane ofiary. Wszystkim solenizantom i jubilatom dnia dzisiejszego i nadchodzącego tygodnia, składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności oraz opieki Matki Bożej i wstawiennictwa naszego patrona, św. Jakuba Apostoła.
Ks. Proboszcz Jan Pałubicki

Niedziela Palmowa – Początki obchodów
Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Autorka tekstu znanego jako Itinerarium Egeriae lub Peregrinatio Aetheriae ad loca sancta. Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania (Anastasis), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesjata rozpowszechniła się w całym Kościele. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem.Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja). Jednak w różnych Kościołach lokalnych procesje te przybierały rozmaite formy, np. biskup szedł pieszo lub jechał na oślęciu, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre przekazy podają też, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów.

Mama mówi do zajączka:
-Teraz zatkaj sobie uszy.
– Dlaczego?
– Za tamtym drzewem zaczaił się myśliwy.
– Boisz się, że trafi?
– Nie. Nie chcę, żebyś słyszał co powie, kiedy spudłuje.

Zapowiedzi Przedślubne
2019/3/III
Paweł Tomaszewicz – stanu wolnego zam. Tuchola, parafia św. Jakuba Ap.
oraz
Katarzyna Wojtaszak – stanu wolnegozam. Kowalewo, parafia Popowo – Ignacewo

Odeszła do Domu Ojca:
Wanda Halina Trojanowska – 2.04.2019r
Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie…