VIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 3 Marzec 2019 r.

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 3 Marzec 2019 r.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
1. W dniach poniedziałek 04.03.2019r i wtorek 05.03.2019r Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja wiernych w godz. od 9.00 do 17.00. Starajmy się o osobiste spotkanie z Panem Jezusem utajonym w najświętszym sakramencie. Powierzmy Mu swoje radości i kłopoty osobiste jak też społeczne, parafialne i módlmy się o pokój na świecie.
2. W Niedziele Wielkiego Postu, począwszy od 10.03.2019r w Kościele Bożego Ciała w Tucholi odbywać się będzie kurs przedmałżeński dla osóbktóre takiego kursu nie zrobiły a mają zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński. Kurs ten rozpoczyna się w Niedzielę 10.03.2019r o godz. 16.40 Zapraszamy!!!
3. W Sobotę o godz. 17.00 Msza Święta dla kandydatów do bierzmowania i po niej spotkanie dla kandydatów z klas VII szkoły podstawowej.
4. W tym tygodniu rozpoczynamy okres Wielkiego Postu środą Popielcową, zapraszamy wszystkich wiernych do Kościoła by w akcie pokuty i umartwienia przyjąć posypanie głowy popiołem na mszach świętych o godz. 8.30 i 17.00 a w kościele filialnym w Kiełpinie 15.30. Tego dnia obowiązuje POST ŚĆISŁY!!! Jest to post o charakterze wstrzemięźliwości od pokarmów ILOŚCIOWY I JAKOŚCIOWY. (bezmięsny oraz jeden posiłek do syta i dwa skromne).
5. W każdy piątek Wielkiego Postu, zapraszamy na nabożeństwo Drogi Krzyżowej w łączności z Mszą Św. na godz. 17.00. W Niedzielę z nabożeństwem Gorzkich Żalów o 17.00
6. Parafia pw. Św. Jakuba Apostoła w Tucholi oraz Biuro Fides Tour zaprasza do udziału w pielgrzymce śladami Św. Jana Pawła II oraz wybrane sanktuaria Włoch: Jasna Góra, Padwa, Asyż, Casci, Rzym, Watykan, Monte Cassino, San Giovanni Rotondo, Monte Sant Angelo, Manoppello, San Marino, Wenecja. Zapisy w biurze parafialnym oraz w zakrystii.
7. „Bóg zapłać” za wszelką życzliwość, modlitwy i składane ofiary. Wszystkim solenizantom i jubilatom dnia dzisiejszego i nadchodzącego tygodnia, składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności oraz opieki Matki Bożej i wstawiennictwa naszego patrona, św. Jakuba Apostoła.
Ks. Proboszcz Jan Pałubicki

PRZEPISY PRAWA W CZASIE POSTU
A. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły
1. Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w następujące dni:
a) we wszystkie piątki całego roku,
b) w Środę Popielcową.
Równocześnie – ze względu na tradycję tego dnia w Polsce – zachęcam wiernych
do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Wigilię Bożego Narodzenia.
Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi, w piątek przypada uroczystość.
2. Wierni, którzy ukończyli 18. rok życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w następujące dni:
a) w Środę Popielcową,
b) w Wielki Piątek.
Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia.
3. Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru pokarmów i muszą spożywać to, co zostanie im podane, mogą korzystać z dyspensy od obowiązku wstrzymania się od potraw mięsnych w piątki całego roku. Taka dyspensa nie istnieje w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek zakłada jednak podjęcie innych form pokuty, takich jak: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, wierniejsze spełnianie obowiązków.
4. Dla słusznej przyczyny proboszcz może udzielić w pojedynczym przypadku – dyspensy od wstrzemięźliwości od potraw mięsnych, z wyjątkiem:
a) Środy Popielcowej,
b) Wielkiego Piątku.

Odeszła do domu Ojca….
Anna Meler – 24.02.2019r
Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie….

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE
/1/III
Piotr Schielmann – st. Wol. Zam.Chojnice, par. Chrystusa Miłosiernego
oraz Paulina Landmesser – st. Wol. Zam.Kiełpin, par. św. Jakuba Apostoła w Tucholi
/2/III
Maciej Bieliński – st. Wol. Zam., par. św. Jakuba Apostoła w Tucholi
oraz Tatiana Gostomska – st. Wol. Zam., par. św. Jakuba Apostoła w Tucholi

Caritas Diecezji Pelplińskiej
Zwraca się z prośbą o przekazanie
1% podatku dochodowego
na dzieła miłosierdzia Caritas
Nr KRS: 00000252333
Wesprzyjmy to dzieło