VII NIEDZIELA ZWYKŁA – 24 Luty 2019 r.

VII NIEDZIELA ZWYKŁA – 24 Luty 2019 r.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
1. Celebrujemy dzisiaj VII Niedzielę Zwykłą, Spotykamy się dzisiejszej Niedzieli z Jezusem, który wzywa nas do miłości. Miłość w życiu każdego z nas jest źródłem szczęścia i radości, zwłaszcza ta, która wydaję się niemożliwa. Miłość nieprzyjaciół jest dla nas wyzwaniem i zadaniem życia.
2. W Niedzielę o 12.00 Msza Święta i po niej spotkanie dla dzieci do I-wszej Komunii Św.
3. W Sobotę o godz. 17.00 Msza Święta dla kandydatów do bierzmowania i po niej spotkanie dla kandydatów z klas VIII szkoły podstawowej i III Gimnazjum.
4. W tym tygodniu rozpoczynamy Dni Eucharystyczne: Pierwszy piątek i sobotę miesiąca. W piątek oddając cześć przenajświętszemu Sercu Pana Jezusa, a w sobotę dla Niepokalanego Serca Dziewicy Maryi Matki Kościoła. Zapraszamy w tych dniach do praktykowania pierwszych piątków miesiąca by przyjąć pobożnie Komunię Świętą korzystając uprzednio z sakramentu pokuty i pojednania oraz na sobotnie nabożeństwo po Mszy Świętej o godz. 17.00 do Serca Maryi za grzechy całego świata.
5. Pierwsza wolna intencja w kalendarzu parafialnym w środę 27 Lutego o godz. 8.30
6. Chorych parafian w mieście ks. Proboszcz odwiedzi w piątek 1 Marca od godz. 9.00, natomiast ks. Wikariusz odwiedzi chorych na wioskach w sobotę 2 Marca od godz. 9.00.
7. Próba scholi parafialnej w każdy czwartek miesiąca o godz. 16.00, można się również zapisywać do scholi na każdej próbie śpiewu, zapraszamy również do wspólnoty ministrantów po każdej Mszy Świętej.
8. „Bóg zapłać” za wszelką życzliwość, modlitwy i składane ofiary. Wszystkim solenizantom i jubilatom dnia dzisiejszego i nadchodzącego tygodnia, składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności oraz opieki Matki Bożej i wstawiennictwa naszego patrona, św. Jakuba Apostoła.
Ks. Proboszcz Jan Pałubicki

Tłusty czwartek, co to jest za „święto”?
Tłusty czwartek zawsze przypada w ostatni czwartek karnawału, czyli w ostatni czwartek przed Środą Popielcową. Data tłustego czwartku, jak również Środy Popielcowej, zależy od daty Wielkanocy, która zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W 2019 roku Wielkanoc przypada 21 kwietnia, a Środa Popielcowa 6 marca. Tak więc tłusty czwartek, który rozpocznie ostatni tydzień karnawału, obchodzimy w tym roku 28 lutego. Tłusty czwartek, znany także jako zapusty, rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Najpopularniejszym przysmakiem w tłusty czwartek są oczywiście pączki oraz faworki, zwane także w niektórych regionach Polki chrustem lub chruścikami. Kiedyś objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką. Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Rzymianie obchodzili w ten sposób raz w roku tzw. tłusty dzień[1][2]. W specyficzny sposób obchodzono tłusty czwartek w Małopolsce. Nazywany on był wówczas combrowym czwartkiem. Według legendy nazwa pochodzi od nazwiska żyjącego w XVII wieku krakowskiego burmistrza o nazwisku Comber, będącego prawdopodobnie postacią fikcyjną, człowieka złego i surowego dla kobiet mających swoje kramy i handlujących na krakowskim rynku. Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Odszedł do domu Ojca….
Mariusz Kazimierz Czapiewski – 16.02.2019r
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie….

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE
/1/II
Piotr Schielmann – st. Wol. Zam.Chojnice, par. Chrystusa Miłosiernego
oraz Paulina Landmesser – st. Wol. Zam.Kiełpin, par. św. Jakuba Apostoła w Tucholi
/2/II
Maciej Bieliński – st. Wol. Zam., par. św. Jakuba Apostoła w Tucholi
oraz Tatiana Gostomska – st. Wol. Zam., par. św. Jakuba Apostoła w Tucholi

Dyżurny szkoły przybiega do dyrektora z krzykiem:
– Panie dyrektorze, w naszej bibliotece są złodzieje!
– Tak? A co czytają? – pyta dyrektor.