VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 17 Luty 2019 r.

VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 17 Luty 2019 r.

1. Celebrujemy dzisiaj VI Niedzielę Zwykłą, Spotykamy się dzisiejszej Niedzieli z Jezusem który nam nieustannie błogosławi ale też i przestrzega przed złymi konsekwencjami grzechu. Wypowiedziane „Biada Wam!” jest wymownym ostrzeżeniem i wskazówką w roztropnym używaniu życia na ziemi.
2. W Niedzielę o 12.00 Msza Święta i po niej spotkanie dla dzieci do I-wszej Komunii Św.
3. W Sobotę o godz. 17.00 Msza Święta dla kandydatów do bierzmowania i po niej spotkanie dla kandydatów z klas VII szkoły podstawowej.
4. W piątek obchodzimy święto KATEDRY ŚW. PIOTRA APOSTOŁA, tego dnia można uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie kościoła katedralnego oraz za modlitwę tamże słowami: Ojcze nasz… i Wierzę w Boga…. (Jest to nadnie odpustu nr 33 w Wykazie odpustów z 25 maja 2006r) Serdecznie zachęcamy do skorzystania z możliwości odpustowej wyrażonej w darowaniu kar za popełniony docześnie grzech.
5. Próba scholi parafialnej w każdy czwartek miesiąca o godz. 16.00, można się również zapisywać do scholi na każdej próbie śpiewu, zapraszamy również do wspólnoty ministrantów po każdej Mszy Świętej.
6. Z kalendarza liturgicznego:
Sobota – 23.02.2019r., ŚW. POLIKARPA, BISKUPA I MĘCZENNIKA – Wspomnienie
7. „Bóg zapłać” za wszelką życzliwość, modlitwy i składane ofiary. Wszystkim solenizantom i jubilatom dnia dzisiejszego i nadchodzącego tygodnia, składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności oraz opieki Matki Bożej i wstawiennictwa naszego patrona, św. Jakuba Apostoła.
Ks. Proboszcz Jan Pałubicki

KARNAWAŁ JAKO PRZYGOTOWANIE DO WIELKIEGO POSTU?
Karnawał to okres trwający od uroczystości Objawienia Pańskiego (6 stycznia) aż do Środy Popielcowej. Kojarzony jest on przede wszystkim z zabawą i tańcem, który w okresie Wielkiego Postu będzie zakazany. Samo słowo „karnawał” wywodzi się z łaciny. Jednak różnie tłumaczy się samo pochodzenie tego słowa. I tak, niektórzy znaczenie tego słowa odczytują w odniesieniu do Wielkiego Postu, twierdząc, iż oznacza ono tyle, co „żegnaj mięso!” (łac. caro — mięso, vale — żegnaj). W obecnie obowiązującym kalendarzu liturgicznym Kościoła rzymskokatolickiego czas od święta chrztu Pańskiego, które w Polsce przypada na niedzielę po Objawieniu Pańskim, aż do wtorku przed Środą Popielcową nazywamy okresem zwykłym w ciągu roku. Okres ten w żaden szczególny sposób nie zwiastuje nadchodzącego okresu Wielkiego Postu. Dlatego też może pojawić się taka pokusa, że najpierw można sobie pofolgować w ramach karnawałowego szaleństwa, aby potem nagle, tzn. w nocy z ostatkowego wtorku na Środę Popielcową przemienić się cudownie w jednym momencie z hulaki w pokutnika. Czeka nas Wielki Post — dla nas, katolików to coś nieuchronnego. Po Objawieniu Pańskim, niedziel Okresu Zwykłego może być co najmniej pięć, a co najwyżej dziewięć. Ale „co się odwlecze, to nie uciecze”, jak mówi staropolskie przysłowie. Przyjdzie nam zatem stanąć oko w oko z okresem Wielkiego Postu. Możemy potraktować ten okres liturgiczny jako zło konieczne i jakoś go przetrzymać: to przecież „tylko sześć tygodni”. Można go też zignorować i żyć tak jak w ciągu całego roku. Ale można też stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie ten okres liturgiczny: na przykład wziąć udział w rekolekcjach wielkopostnych, realizować jakieś postanowienie wielkopostne, dokonywać dzieł miłosierdzia (jałmużna)…

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE
/1/I
Piotr Schielmann – st. Wol. Zam.Chojnice, par. Chrystusa Miłosiernego
oraz Paulina Landmesser – st. Wol. Zam.Kiełpin, par. św. Jakuba Apostoła w Tucholi
/2/I
Maciej Bieliński – st. Wol. Zam., par. św. Jakuba Apostoła w Tucholi
oraz Tatiana Gostomska – st. Wol. Zam., par. św. Jakuba Apostoła w Tucholi

Najczęstszy sposób myślenia studenta:
– Myślę, więc jestem.
Jaki z tego morał?
– Najczęściej mnie nie ma.