IV NIEDZIELA ZWYKŁA – 3 Luty 2019 r.

IV NIEDZIELA ZWYKŁA – 3 Luty 2019 r.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
1. Celebrujemy dzisiaj IV Niedzielę Zwykłą, Pan Jezus mówi przez księgę Izajasza o swoim wybraniu, posłaniu i przeznaczeniu, oraz o tym że w swojej ojczyźnie żaden prorok nie jest mile widziany i nie dają Mu posłuchu. Przyjmijmy Jezusa i Jego słowo do serca.
2. Dziś wspominamy św. Błażeja z tej okazji po Mszach Świętych odbywają się obrzędy błogosławieństwa świec i wiernych w intencji chorób gardła.
3. W Sobotę 2 Lutego o godz. 17.00 Msza Święta dla kandydatów do bierzmowania
i po niej spotkanie dla kandydatów z klasy VII szkoły podstawowej.
4. 11 Lutego Obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO, tego dnia po Mszach Świętych będzie można uzyskać SAKRAMENT NAMASZCZENIA CHORYCH. Zapraszamy wszystkich potrzebujących sakramentu by otworzyli się na moc działania Ducha Świętego i Darów którymi Bóg obdarowuje tych, którzy z wiarą przyjmują namaszczenie świętym olejem.
5. Za tydzień 10 Lutego 2019r., kolekta specjalna na potrzeby naszego Kościoła. Za złożone ofiary na ten cel, składamy serdeczne „Bóg Zapłać”
6. Próba scholi parafialnej w każdy czwartek miesiąca o godz. 16.00, można się również zapisywać do scholi na każdej próbie, jak i do wspólnoty ministrantów po Mszach Św.
7. Z kalendarza liturgicznego:
Wtorek – 05.02.2019r., Św. Agaty, dziewicy i męczennicy – wspomnienie
Środa – 06.02.2019r., Świętych Pawła Miki i Tow., męcze. z Japonii – wspomnienie
8. „Bóg zapłać” za wszelką życzliwość, modlitwy i składane ofiary. Wszystkim solenizantom i jubilatom dnia dzisiejszego i nadchodzącego tygodnia, składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności oraz opieki Matki Bożej i wstawiennictwa naszego patrona, św. Jakuba Apostoła…
Ks. Proboszcz Jan Pałubicki

Św. Błażej – na ból gardła. Św. Błażej, biskup Sebasty – miasta położonego na terenie dzisiejszej Turcji – umarł około 316 roku. Kościół wspomina tego męczennika 3 lutego. Tradycja sięgająca wczesnego średniowiecza przekazała pamięć o nim jako orędowniku i opiekunie wiernych, zwłaszcza w chorobach gardła. Za jego wstawiennictwem prosimy Boga o zdrowie gardła i o łaskę dobrego korzystania z daru mowy. Pod koniec Mszy świętej wierni otrzymują błogosławieństwo połączone z prośbą o zachowanie od chorób gardła i języka. Po błogosławieństwo wierni najczęściej podchodzą do stopni ołtarza. Kapłan nie tylko wypowiada stosowne słowa, ale i dotyka gardeł dwiema świecami. Warto sobie w tym dniu szczególnie uświadomić moc wiary. To ona decyduje o skuteczności sakramentaliów, do których Kościół zalicza błogosławienie gardeł. Są to znaki umacniające w nas łaski otrzymane w sakramentach i lepiej przygotowujące do ich przyjęcia. Tak więc nie ma żadnej magii w tym obrzędzie, bo nie dotyk ma moc uzdrawiania. Jest on jedynie zewnętrznym znakiem naszej wewnętrznej ufności we wstawiennictwo św. Błażeja. Przedsoborowy „Rytuał Rzymski” zawierał specjalne formuły święcenia w dzień św. Błażeja nie tylko świeczek, ale również owoców – najczęściej jabłek – chleba, wina oraz wody. Podawano je później, stosownie do potrzeb, chorym uskarżającym się na bóle gardła. Może doczekamy się powtórnego upowszechnienia tego zapomnianego rytuału? To przecież właśnie miesiąc luty bywa czasem srogiego nawrotu zimy, a więc i masowego występowania wszelakich dolegliwości gardła.

Umarł producent broni i poszedł do nieba.
– Witaj dobry człowieku.
Czy zrobiłeś w życiu coś złego? – pyta Bóg
Producent odpowiada – Broń Boże!!!

Blondynka już dłuższy czas stoi na przystanku autobusowym. Przechodzi obok chłopak i jej mówi:
– Śliczna, ten autobus jest tylko w święta.
– No, to mam szczęście, bo dzisiaj są moje imieniny…