III NIEDZIELA ZWYKŁA – 27 Styczeń 2019 r.

III NIEDZIELA ZWYKŁA – 27 Styczeń 2019 r.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
1. Celebrujemy dzisiaj III Niedzielę Zwykłą, Pan Jezus mówi przez księgę Izajasza o swoim posłaniu i przeznaczeniu by głosić Słowo Boże, więźniom wolność, niewidomym przejrzenie i nawrócenie dla każdego z nas.
2. W Niedzielę 3 Lutego po Mszach Świętych odbędzie się obrzęd błogosławieństwa świec i wiernych w chorobach gardła przez wstawiennictwo św. Błażeja. Zapraszamy!
3. W Sobotę 2 Lutego o godz. 17.00 Msza Święta dla kandydatów do bierzmowania i po niej spotkanie dla kandydatów z klas III gimnazjum i VIII szkoły podstawowej.
4. W sobotę w Święto Ofiarowania Pańskiego dzieci przygotowujące się w tym roku do I Komunii Świętej, przychodzą Na Mszę św. ze świecami do poświęcenia na godzinę 17.00
5. We wtorek 29.01.2019r przypada uroczystość 99 rocznicy powrotu Tucholi do Macierzy. Msza Święta w kościele św. Bartłomieja Apostoła w Tucholi o godz. 9.00 Wieczór patriotyczny z tej okazji o godz. 17.00 w Tucholi ul. Pocztowa 7b. Zapraszamy.
6. We wtorek 29 stycznia biuro parafialne czynne tylko po południu od 16.00 do 16.40
7. Chorych parafian w mieście ks. Proboszcz odwiedzi w piątek 1 Lutego od godz. 9.00, natomiast ks. Wikariusz odwiedzi chorych na wioskach w sobotę 2 Lutego od godz. 9.00.
8. W tym tygodniu pamiętajmy o nabożeństwach pierwszego piątku i soboty miesiąca Lutego.
9. Z kalendarza liturgicznego:
Poniedziałek – 28.02.2019r. – ŚW. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła – Wspomnienie
Czwartek – 31.02.2019r. – ŚW. Jana Bosko, prezbitera – Wspomnienie
Sobota – 2.02.2019r. – OFIAROWANIE PAŃSKIE – ŚWIĘTO
10. „Bóg zapłać” za wszelką życzliwość, modlitwy i składane ofiary. Wszystkim solenizantom i jubilatom dnia dzisiejszego i nadchodzącego tygodnia, składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności oraz opieki Matki Bożej i wstawiennictwa naszego patrona, św. Jakuba Apostoła…
Ks. Proboszcz Jan Pałubicki

OFIAROWANIE PAŃSKIE – „M.B. GROMNICZNEJ”
Tradycyjnie 2. dzień lutego nazywa się dniem Matki Bożej Gromnicznej. W ten sposób uwypukla się fakt przyniesienia przez Maryję małego Jezusa do świątyni. Obchodom towarzyszyła procesja ze świecami. W czasie Ofiarowania starzec Symeon wziął na swoje ręce Pana Jezusa i wypowiedział prorocze słowa: „Światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela” (Łk 2, 32). Od X wieku upowszechnił się obrzęd poświęcania świec, których płomień symbolizuje Jezusa – Światłość świata, Chrystusa, który uciszał burze, był, jest i na zawsze pozostanie Panem wszystkich praw natury. W Polsce święto Ofiarowania Pana Jezusa nabrało charakteru wybitnie maryjnego. Polacy widzą w Maryi Tę, która sprowadziła na ziemię niebiańskie Światło i która nas tym Światłem broni i osłania od wszelkiego zła. Dlatego często brano do ręki gromnice, zwłaszcza w niebezpieczeństwach wielkich klęsk i grożącej śmierci. Dawniej wielkim wrogiem domów w Polsce były burze, a zwłaszcza pioruny, które zapalały i niszczyły głównie drewniane domostwa. Właśnie od nich miała strzec domy świeca poświęcona w święto Ofiarowania Chrystusa. Zwykle była ona pięknie przystrajana i malowana. W czasie burzy zapalano ją i stawiano w oknach, by prosić Maryję o ochronę. Gromnicę wręczano również konającym, aby ochronić ich przed napaścią złych duchów. Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek – kończy się tradycyjny okres Bożego Narodzenia (okres liturgiczny zakończył się świętem Chrztu Pańskiego). Dzisiejsze święto zamyka więc cykl uroczystości związanych z objawieniem się światu Słowa Wcielonego. Liturgia po raz ostatni w tym roku ukazuje nam Chrystusa – Dziecię.

Sakrament Chrztu Świętego przyjął:
Jakub Wojciech Pozorski – dn. 20.01.2019r

Odeszli do domu Ojca:
Edyta Szwoch – dn. 18.01.2019r
Irena Jarząbek – dn. 24.01.2019r
Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…

Sąsiadka do sąsiadki:
– Ty to masz mądrego męża. On chyba wszystko wie.
– Wszystko wie? Kochana! On się nawet nie domyśla!