NIEDZIELA CHRZTU JEZUSA CHRYSTUSA – 13 Styczeń 2019 r.

NIEDZIELA CHRZTU JEZUSA CHRYSTUSA – 13 Styczeń 2019 r.

 1. Celebrujemy dzisiaj Niedzielę chrztu Pana Jezusa Chrystusa. Jezus Chrystus przez chrzest daje przykład jak mamy postępować by osiągnąć zbawienie. Jako Bóg i człowiek bez grzechu, swoją obecnością uświęca wody Jordanu i całego świata, byśmy my sami mogli czerpać dary i łaski ze zdrojów wód oraz mocy Ducha Świętego. Chrzest jest bramą do Nieba.
 2. W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona na Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie, za złożone ofiary składamy serdeczne „Bóg Zapłać” z pamięcią w modlitwie.
 3. Spowiedź w Kościele w dni powszednie w godz. 8.15 oraz Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę o godz. 15.00. Serdecznie zapraszamy!
 4. Rozpoczynamy Ferie zimowe. Pamiętajmy w tym czasie o zasadach bezpieczeństwa w czasie wypoczynku oraz o modlitwie i kontakcie z Panem Bogiem. Na ten wyczekany przez dzieci czas życzymy szczęśliwych zabaw i powrotów z wypoczynku zimowego.
 5. „BÓG ZAPŁAĆ” ZA SKŁADANIE OFIARY Z OKAZJI KOLĘDY,
 6. A SZCZEGÓLNIE ZA TE NA NASZ KOŚCIÓŁ.
 7. Trwają wizyty duszpasterskie – kolędy. W związku z tym Msze święte w kościele parafialnym w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) rano o godz. 8.30. i godz. 15.00
 8. Biuro parafialne w czasie kolęd czynne w godz. od 9.00 do 9.30
 9. Prosimy o pojazdy przed plebanię na kolędę 15 minut przed rozpoczęciem kolędy.
 10. Z kalendarza liturgicznego:
  Czwartek – 17.01.2019r. – ŚW. ANTONIEGO, OPATA – Wspomnienie
  Sobota – 19.01.2019r. – ŚW. JÓZEFA SEBASTIANA PELCZARA, BISKUPA – Wspomnienie
 11. „Bóg zapłać” za wszelką życzliwość, modlitwy i składane ofiary. Wszystkim solenizantom i jubilatom dnia dzisiejszego i nadchodzącego tygodnia, składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności oraz opieki Matki Bożej i wstawiennictwa naszego patrona, św. Jakuba Apostoła…
  Ks. Proboszcz Jan Pałubicki
  PLAN KOLĘD:
  14.01.2019r. (poniedziałek)
 • od godz. 16.00, Pl. Wolności (dwóch księży)
  15.01.2019r. (wtorek)
 • od godz. 16.00, ul. Rycerska, ul. Studzienna, ul. Starofarna, ul. Rzeźnicka
  (jeden ksiądz)
 • od godz. 16.00, ul. Krótka, ul. Wałowa, ul. Kościelna (jeden ksiądz)
  16.01.2019r. (środa)
 • od godz. 16.00, ul. Ku Wiatrakom, ul. Janty Połczyńskiego (jeden ksiądz)
 • od godz. 16.00, Murowa, Zamkowa (jeden ksiądz)
  17.01.2019r. (czwartek)
 • od godz. 16.00, ul. Krzywa (jeden ksiądz)
 • od godz. 16.00, ul. Ogrodowa (jeden ksiądz)
  18.01.2019r. (piątek)
 • od godz. 16.00, Pl. Zamkowy (jeden ksiądz)
 • od godz. 16.00 Pozostałe rodziny i osoby które zostały pominięte lub nie mogły przyjąć kolędy w wyznaczonym dniu, po uzgodnieniu godziny wizyty telefonicznie

Dlaczego Jezus przyjął chrzest św. Jana?
Jezus Chrystus przyszedł na świat, żeby zbawić grzeszników. Przyjmując chrzest od św. Jana, Jezus solidaryzuje się z grzesznikami, których przyszedł zbawić; choć jest Święty, nie gardzi ich towarzystwem. W czasie działalności mesjańskiej zostanie nazwany przyjacielem grzeszników i celników. Jezus, biorąc na siebie winy nas wszystkich, upodabnia się do grzeszników. Ten gest Jezusa jest nadzieją i otuchą dla nas wszystkich, uwikłanych w słabości, nałogi, uzależnienia. Choćby się wszyscy od nas odwrócili, na Jezusa zawsze możemy liczyć. On każdemu daje szansę. Ten gest solidarności z grzesznikami zapowiada najgłębszy sens Jego misji.
Chrzest Jezusa w Jordanie oznacza rozpoczęcie działalności mesjańskiej i uroczystą inaugurację misji. W czasie tej inauguracji Jezus się modli. Odpowiedzią na modlitwę jest dar Ducha Świętego w postaci gołębicy. Duch Pana, który unosił się nad wodami chaosu (Rdz 1, 2) w teologii żydowskiej przedstawiany był jako gołębica. Duch ten wprowadzał harmonię i piękno. Duch, który zstąpił na Jezusa oznaczał nowe stworzenie i odrodzenie dla ludzi tkwiących w grzechu. Głos Ojca potwierdzał godność Syna. W umiłowanym Synu Bóg stał się nam bliski. Umiłowany Syn Ojca bierze na siebie nasze winy. Przyszedł dla nas dla naszego zbawienia.